NEJDŘÍV BYLA VÁLKA
Kdysi dávno byl Řím středobodem všeho a ještě dávněji o toto postavení soupeřil s Kartágem – což bylo ještě před tím, než Tunisko objevili britští turisté a začali využívat místní resorty. Tehdy tam žili Kartaginci, ale protože Římanům se to špatně vyslovovalo, tak jim říkali Punové (uznejte, že to jde lépe na hubu). No a od toho vzniklo označení Punské války. Pak už je jen krůček a dva tisíce tři sta let k tomu, aby Paolo Mori a Francesco Sirocchi o tom udělali deskovku. Navíc přihodili dynastii Chan a Řecko-baktrijské království a můžete svádět vzájemné bitvy.
KAPESNÍ VÁLKA
Battalion: War of the Ancients vyšla letos u vydavatelství Osprey Games, ale dlužno podotknout, že vychází ze starší hry Pocket Battles z roku 2009. Obě mají společné, že jednotky jsou kartonové dílky, hra obsahuje kostky a celá bitva nezabere více jak půl hodiny.
//Tyhle texty píšu čistě pro radost. Nechceš mi k tomu koupit kafe, ať mi to jde lépe od ruky?https://revolut.me/petrcaslava
MEČ PROTI MEČI
Základem bitvy jsou tři bojiště, respektive jedno rozdělené na střed a dvě křídla. Jednotky můžete přesouvat, strategicky se rozhodovat, kde zaútočit, kde se stáhnout a tak dále. Kritický je střed, protože pokud tam prorazíte, tak hra okamžitě končí vaším vítězstvím. Ale oslabit křídla se také nevyplácí, protože jinak se tam nahrnou lučištníci a budou vás prudit a prudit a prudit.
JÁ JSEM ZDROJ
Hra má tak nějak všechno, co očekáváte. Rozmanitost jednotek, boj poháněný kostkami, které vám mohou a také nemusí přát – záleží kolik jste obětovali kuřat. Prostě klasická jednoduchá bitevní hra. Ale pokud si něco opravdu cením, tak je to originální přístup ke zdrojům. Vysvětlím.
Ve hře jsou karty, které jsou velmi silné a dokáží s bitvou hodně zahýbat. Karty dobíráte kdykoliv hrajete akci Přeskupení, což je údržbová akce, ke které vás hra dotlačí, jakmile budete na bojišti moc agresivní. Zároveň ale dobíráte karty, když vám hráč rozpráší jednotku. Toto všechno hezky balancuje hru a vytváří příjemnou dynamiku jednotlivých kol. Hodně zajímavé je, že pokud doberete karty (a že jich moc v balíčku nemáte), tak prohráváte hru, neb jako generál již nejste schopni velet. Najednou to přináší další rozměr, kdy nemusíte soupeře vyloženě přejet, ale můžete ho klidně okusovat a oždibovat a čekat, až se vyčerpá.
ŽETONY
Výborně působí žetony rozkazu, které přidělujete jednotkám. Klidně můžete aktivovat jednu silnou jednotku vícekráte za sebou, ale musíte tam sypat spousty žetonů a to vás dříve dotlačí do akce Přeskupení. Opatrné hraní a rozložení rozkazů mezi více jednotek tolik neohrozí vaši prohru na ztrátu velení, ale zase budete choulostivější proti hrubé síle. Prostě – neustále něco zvažujete a vnitřní mechanismy hry vám nedají vydechnout.
NEGATIVA
Na závěr ale musím zmínit i negativa. Jednotky mají často nějaké speciální schopnosti označené klíčovými slovy. Bohužel to ale není moc intuitivní a tak stále hledíte do lama karty a nejednou se přistihnete, že jste zapomněli na nějakou kruciální vlastnost vašich asasínů a díky tomu jste projeli bitvu.
Druhé negativum je rozhodně cena. Za €60 se určitě dá pořídit řádně vymazlená hra. Tady je to jen karton, plastový pořadač a pár kostek. Nic, co by muselo stát takovou sumu.